MED

Od našich včel máme převážně med květový (podle původu, zda je z květů-z nektaru nebo z medovice), med z lípy bývá smíšený (nektar z lípy+medovice z lípy)

Máme med vynikající kvality, velmi nízký obsah vody je způsoben tím, že odebíráme pouze zralý med. Mezi přednosti našeho medu také patří známý původ (ČR), a co nejkratší cesta medu ze včelích pláství do sklenice. Většina medů od našich včel je ve kvalitě podle normy Český med.

Prodej "ze dvora" Strnadova 10, Brno Líšeň. (tel. 608 967 345) 

Jednodruhové medy-snažíme se o ně, ale samozřejmě mohou mít nějakou tu příměs i z jiných rostlin. K určení "druhu" medu nás vede znalost stanoviště a včelí pastvy v okolí, doba vytáčení medu, barva medu, vůně, chuť a čas krystalizace.  

 

2024 aktuálně

MED květový jarní s akátem 220,- převažuje jarní snůška, tak krystalizuje, akát celou směs zjemňuje

MED lipový za 220,- je to med smíšený nektar z lípy a medovice z lípy (je tekutý)

MED slunečnicový 220,- je zatím tekutý a min 3 měsíce tekutý bude, v okolí tou dobou kvetl také heřmánek a včely jej také hojně navštěvovaly

MED z lesa 240,- je tekutý velmi tmavý, je to med smíšený = medovicový + květy z toho lesa

ze srpna roku 2023 mám  ještě MED květový směs zkrystalizovaný za 200,- (slunečnice, lípa, akát, vřes v různém poměru-nejvíce je vždy slunečnice) Minimální trvanlivost 2 roky.

 

 

Nezapomeňte, že med je vhodný i jako dárek. 

Ochutnejte všechny medy, které nabízíme. Inspirujte se ochutnávkami vína. U medu můžete posuzovat vůni, barvu i chuť. Mezi vzorky medu přikusujte obyčejné sušenky bez náplně např. suché sušenky Bebe. Možná najdete i vy mezi medy svého favorita.  

Doma používáme med i na hojení ran. Byla jsem překvapena, jak krásně se zahojil prst, kterému bubnová sekačka poškodila měkké tkáně a nehet, nezůstala ani jizva, jen zatím nižší citlivost špičky prstu připomíná tuto událost, ta se postupně rok od roku zlepšuje.

 

 

ukázka z literatury : Mudr. Jana Hajdušková, Včelí produkty očima lékaře

Tuto brožuru můžete zakoupit i u nás.

Význam včel: Včely mají nezastupitelné místo v přírodě jako opylovači kulturních i planě rostoucích rostlin. Kdyby z naší přírody zmizely včely, současně s nimi by zanikly i desítky druhů rostlin, které jsou na opylení včelou závislé. U dalších rostlin by se bez opylení významně snížil výnos. Třetinu toho co jíme, opylují včely - jabloně, třešně, hrušně, švestky, meruňky, mandloně, slunečnice, řepka, rybíz, angrešt, maliník a ostružiník, vojtěšku využíváme jako krmivo pro zvířata, nebo jako naklíčené výhonky, včely opylují také okurky, dýně, květák... Také mrkev potřebuje opylovače, aby mohla mít semena a my ji mohli znovu zasít.

Z čeho a jak vzniká med?

Včely sbírají sladkou šťávu z květů - nektar. Obohacují nektar enzymy, uskladňují a nechávají ho zrát v plástech. Stejně mohou sbírat i medovici - původem je to šťáva rostlin či stromů. Mšice apod. sají tuto šťávu, využijí jen malou část-bílkoviny, větší sladký podíl využívají včely (i např. mravenci). Med podle původu rozlišujeme na květový (z nektaru) a medovicový (z medovice). Medovicový med je někdy nepřesně označován jako med lesní. Pokud se jedná o med z nektaru i medovice, nazýváme jej smíšený. Zásoby slouží včelám na přečkání zimy. Včely si vytvoří o dost více zásob, než na zimu spotřebují.

 

 

 



Iva Drápelová  |   Administrace Design and Programming by - IvoWeb © 2024