SM-systém

 Co je to SM-systém?

není to Sado-maso jak si někteří z Vás myslíte! SM je zkratka pro Stabilizaci a Mobilizaci páteře. Ale předbíhejme, SM systém neovlivňuje jenom páteř, řeším s jeho pomocí i zdraví velkých kloubů-kolena, kyčle, a potíže s karpálními tunely.

Zpět k páteři a ke svalům. Již dlouho je známo, že v těle existují svaly náchylné k ochabování a svaly náchylné k přetěžování = zkracování. Vlivem nedostatku pohybu, nebo nesprávného provedení pohybu, se svaly přestaly spojovat do spirálních řetězců, ve kterých optimálně synergicky pracovaly. A tak svaly náchylné k ochabování ochabují a svaly náchylné k přetěžování se zkracují a tím jsou přetížené čím dál víc.(Pozor: posilovat zkrácené svaly vede k jejich dalšímu zkracování a zvětšování problému!)

SM systém jsem si zamilovala na první pohled. Viděla jsem několik cvičitelů SM systému a zaujalo mě, jak hezkou mají postavu, myslím tím tělesný postoj-jsem skoliotik a řekla jsem si, že tohle chci taky. Není tu jen ta stránka, co je vidět, teď vím, že navíc vše musí správně fungovat. Ten zdravý postoj, je výsledek zdraví kostí, kloubů, svalů těla, plus zdravý fungující neurologický systém, který naše tělo propojuje s mozkem. To vše spolu vytváří pěkný obal = zdravý postoj, zdravé tělo.

 

Zpět ke svalům, ochablé svaly = problém, zkrácené svaly = problém. Takto si zdravé svaly nepředstavuji. Co tím myslím? Šikmé břišní svaly - do jaké skupiny svalů si myslíte že patří? Ty co mají tendenci ke zkracování nebo mají tendenci k ochabování? Jasně, svaly s tendencí k ochabování. A co svaly pánevního dna? Potřebujete s nimi něco udělat?

Mnozí jste si možná všimli lidí důchodového věku/někdy i mladší, že se pohybují v tzv. předklonu - pak jezdí v supermarketu v "úlevové pozici" opřeni o nákupní vozík-ano tak tohle je také následek zkrácení konkrétních svalů s tendencí ke zkracování. Za toto zkrácení nemůže nakupování, ale mnohdy časté sezení - jistě jste slyšeli hlášku "sezení zabíjí". Dejte si pozor, je to pravda. Druhým největším problémem je předklánění. I já, když masíruji, mám tzv. "nakláněcí profesi" = při práci jsem v mírném předklonu, svaly podél páteře se mi tím zkracují. Potřebuji zkrácené svaly protáhnout. Zkracující se svaly protáhnu a ochabující svaly posílím sestavou 13 cviků MUDr. Smíška. Můžete se je naučit i vy a zužitkovat jeho více než 30 leté zkušenosti! 

 Kdysi jsme na kurzu vedli dilema, co drží člověka? Svaly nebo kosti? 

Dnes vím, že obojí spolupracuje. Kosti na sebe nasedají, pokud možno bez přehnaných mezer, klouby mají být ve správném postavení (řeší dornova metoda)... Svaly mají mít tu správnou délku(ne že budou někde ochablé=dlouhé a někde přetížené =zkrácené-to pak působí i na ty kosti) s tímto zase pomůže SM systém.

 

Přijďte si změnit svůj život! Prodloužit život, zpříjemnit život.

Již 5 let mě nebolí záda, je mi přes 40 let, jak jste na tom vy? 

 

SM systém je

metoda vhodná pro potíže s páteří, můžete s její pomocí ovlivňovat prevenci výhřezů diskunebo působit na již vzniklé potíže

řeší také

 

názor na skupinové cvičení SM systému u mě:

 

říjen 2018

K Ivě na cvičení SM chodím déle než rok a se cvičením jsem velmi spokojená. Od dětství mám skoliózu, v mládí jsem začala trpět opakujícími se bolestmi zad a migrénami. Jsem přesvědčená, že i když zatím nestíhám cvičit denně, cvičení SM mi pomáhá snižovat frekvenci potíží a kompenzovat sedavé zaměstnání. Mám i takovou zkušenost, že mi někdy v klidu a dobře provedené cvičení SM dokázalo zastavit nastupující migrénu nebo rychle ulevit od bolestí zad. U Ivy se mi líbí, jak klade důraz na dobré provedení cviků, umí dobře vysvětlit podstatu cviku, náročnost a výběr cviků upravuje každému individuálně a také se mi líbí atmosféra při cvičení. Cvičení SM u Ivy mohu doporučit.

                                                                                     S.K. 

duben 2019 

Problémy s plotýnkou mi začaly před (zhruba) pěti lety; šlo o výhřez ploténky v poloze L5/S1, což je nejčastější bederní výhřez. Projevovalo se to bolestí pravé nohy v zadní části stehna. Chvíli jsem to ustával, pak jsem zkoušel různé rehabilitace (na nic), prášky proti bolesti (na nic), dva šarlatány/léčitele (na nic)  a nakonec jsem skončil u Dornovy metody a SM systému. Po několikaměsíčním denním cvičení bolesti ustoupily. S ústupem bolestí jsem přestal cvičit. 

Před třemi lety se mi bolesti vrátily; hned jsem zašel za terapeutkou s Dornovou metodou, začal jsem zase pravidelně cvičit, a bolesti po čase povolily. Postupně jsem ale přestal ovládat špičku pravé nohy, takže jsem během chůze kulhal a nemohl jsem běhat (to se člověk odráží špičkou nohy). To mě přede dvěma lety dostalo na neurologii ve FN Brně-Bohunice, kde mě ihned objednali k operaci (s tím, že operovat po půl roce už nemá cenu, nerv by byl zcela paralyzovaný) a do půl týdne jsem byl v epidurální anestezii operovaný. Během operace si chirurg stěžoval, že se to mělo operovat už dávno, že výhřez už začal vápenatět, a během zákroku jsem slyšel zvuky, jako když si stříhám kleštěmi nehty na nohou. Akorát že se mi hrabal v páteři...:-).

Byl jsem varován předem, že jak dlouho jsem kulhal, tak dlouho se to postupně bude zlepšovat. Byla to pravda, trvalo několik měsíců, než jsem byl bez příznaků a špička nohy normálně fungovala, ale dál jsem samozřejmě potřeboval cvičit a rehabilitovat. Protože nemám dost pevnou vůli, abych cvičil pravidelně doma, začal jsem chodit na cvičení k Ivě. Není to tak, že co chodím cvičit, o problémech ani nevím; to by byl nesmysl. Občas mě v zádech píchne, občas mě bolí víc (třeba po rytí na zahradě), ale věřím, že bez cvičení bych klidně mohl být do tří let zase na sále. Prý se to dá operovat tak třikrát-čtyřikrát, pak už jsou ty problémy napořád.

B.S.

 

červen 2019

Při psaní seminární práce jsem seděla nevhodným způsobem, různě jsem byla v předklonu, více se nakláněla na levou stranu. Svaly na zádech dostaly pěkně zabrat, zkracovaly se a zkracovaly. Musím si uzpůsobit místo, kde v sedě pracuji! Po seminárce mě záda vyloženě nebolela, cvičím SM pravidelně, ale cítila jsem se tak nějak ne ve své kůži. Jsem ráda, že znám SM systém, po odevzdání seminární práce a po procvičení cviků (zejména cviků v kleče) se mi ulevilo. Musím, ale přiznat, že při jedné variantě cviku 4 bylo protahování velice, velice bolestivé a je vhodné ho rozdělit na více opakování, nenechala jsem se odradit bolestí a protahovala. Ta úleva za to stojí.

Navíc kdybych nepoznala SM systém, měla bych od svých 43 let (2 roky) každodení chronické bolesti vedle páteře vpravo dole. 

Teď už snad mohu také říkat, (pokud nepřestanu cvičit) že jsem bývalá skoliotička :-)

I.D. 

 

SM systém je doporučen při potížích:

stránky postupně upravujemeIva Drápelová  |   Administrace Design and Programming by - IvoWeb © 2024